Peyzaj Tasarım Uygulamları

Peyzaj Tasarım Uygulamları

Peyzaj mimarlığı çalışmalarında en önemli yer, bitkilerindir. Özellikle estetik ve fonksiyonel mekanların oluşturulmasında bitkilerin rolü büyük olmakta ve peyzajda kullanılan taş, duvar, yapı gibi sert zemin ve malzemelerin yumuşatılmasında önemli yer almaktadırlar. Bitkiler, sert malzemeleri yumuşatıp, onları daha doğal ve insana yakın duruma getirmektedir. Bitkiler, bu özelliklerini ancak belirli bir zaman sürecinde gerçekleştirmekte ve peyzaja dördüncü boyutu, zamanı kazandırmaktadır.

Peyzaj çalışmalarında kullanılan bitkiler ile yapılar ve mekanlar birbirinden ayrılabilir ya da tam tersine bütünleşebilir. Bitkilerin doku, renk, form, ölçü, çeşitlilik gibi özellikleriyle bahçelerde çarpıcı mekanlar oluşmaktadır.

Bahçeye bitkiler ileride alacağı taç çapı düşünülerek belirli aralıklarla dikilir. Bu şekilde dikilmesinin sebebi, bitki formlarının birbirine engel olmayacak şekilde gelişmesidir. Dikildiği sırada seyrek duran bitkiler, zamanla gelişen bitkiler birbirlerini tamamlar ve ortaya sağlıklı bitkilerden oluşan düzenli bir bahçe çıkar.The GreenLine bahçeniz için en uygun peyzaj bitkileri, bahçenin en özgün ihtiyacına göre seçebilmeniz konusunda size yardımcı olmaktadır. Projelerimizde kullandığımız bitkilerle, bahçeniz dört mevsimi yaşatabilecek bir mekana dönüşecektir.

Whatsapp